Skontaktuj się
z nami

Administratorem Twoich danych jest SAINT-GOBAIN HPM POLSKA sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.

Dobór odpowiedniej tarczy - sukces precyzyjnego szlifowania
Usuwanie niedoskonałości lakieru i polerowanie

Podczas szlifowania metalowych elementów np. nadwozia samochodowego, pojawiają się problemy z dokładnym oczyszczeniem trudno dostępnych miejsc – zagłębień, wnęk pod klamkę czy miejsc połączeń. Ich prawidłowe oszlifowanie i wygładzenie ma wpływ na ostateczny wygląd i jakość danego elementu. Precyzyjne wyczyszczenie jest również niezbędnym warunkiem do położenia podkładu i późniejszego lakierowania części. Ta wymagająca dużej precyzji operacja może być łatwiejsza, gdy użyjemy do jej przeprowadzenia odpowiednich narzędzi.

Zdjęcie

Do czyszczenia powierzchni płaskich lub ukształtowanych części metalu, do usuwania rdzy, zgorzeliny czy starej farby, najlepiej użyć ściernic Blaze Rapid Strip, Rapid Strip oraz Beartex. Zostały one zaprojektowane i stworzone z nylonowych włókien, co czyni je niezwykle elastycznymi i zapobiega plamieniu powierzchni podczas pracy. Krążki ścierne są bardzo wygodne w użyciu, a ich otwarta struktura zapobiega zbijaniu się i znacząco przedłuża ich żywotność.

Przygotowując się do szlifowania należy dobrać ściernicę odpowiednią do narzędzia, którym będziemy operować: wiertarki elektrycznej, narzędzi pneumatycznych, szlifierki prostej, kątowej czy z wałkiem giętkim. Produkty Blaze Rapid Strip, Rapid Strip oraz Beartex przeznaczone do obróbki metali, są zawsze dobrze oznaczone w tej kwestii. Podano na nich również maksymalną ilość ich obrotów na minutę. Tarcze mają różne średnice i różną granulację, które również trzeba dobrać odpowiednio do rodzaju i stopnia zabrudzenia powierzchni. Do każdej z nich, Norton zapewnia odpowiednie uchwyty mocujące.

 

EKSPERT RADZI

W przypadku użycia włókniny Beartex o średniej granulacji z mocowaniem na trzpień, zwrócić należy uwagę, że pracuje ona w trzech wymiarach, wszystkimi dostępnymi powierzchniami. Najbardziej efektywna jest tu powierzchnia czołowa.
Po zainstalowaniu włókniny na trzpieniu, mocujemy całość do szlifierki prostej bądź wiertarki, zwracając uwagę na to, by podczas pracy sprzętu obroty nie przekraczały 2,5 tys. obr./min. Dzięki temu włóknina mniej się zużywa, szczególnie w trakcie pracy na otworach technologicznych.

By praca przynosiła pożądane efekty i by była łatwiejsza, najlepiej używać ściernic segmentu premiumBlaze Rapid Strip z ziarnem ceramicznym (charakterystyczne, pomarańczowe tarcze). Są to krążki idealne do niezwykle szybkiego zdzierania i czyszczenia powierzchni bez powstawania wyżłobień czy usuwania nadmiernej ilości naddatku metalu. Nadają się do trudnych prac obejmujących zdzieranie rdzy bez ryzyka rozerwania krążka, a także do wykańczania powierzchni przy zastosowaniu lżejszego nacisku.

Produkty segmentu standard - Rapid Strip, charakteryzują się równie dobrymi właściwościami, zastosowano w nich ziarno ścierne typu węglik krzemu.

 

Ekspert radzi

W przypadku ściernic Rapid Strip i Blaze Rapid strip należy zachować szczególną uwagę przy pracy na krawędziach bądź otworach technologicznych! Włókniny te, ze względu na swą małą elastyczność, mogą ulec uszkodzeniu lub zdeformować obrabiany element.

Natomiast przy obróbce powierzchni z dużą ilością zagłębień, czy załamań, niezwykle przydatna jest ściernica z wzmocnionej włókniny, o mniejszej średnicy 33 mm i w formie „różyczki”. Ściernica o takim kształcie pomaga w oczyszczaniu miejsc pomiędzy poszyciem, a wzmocnieniem karoserii i wszędzie tam, gdzie pozwalają na to otwory technologiczne.

 

Ekspert radzi

Uwaga! „Różyczka” nie może być wprowadzana w zbyt ciasne przestrzenie uniemożliwiające swobodną pracę materiału! Może to spowodować uszkodzenie włókniny oraz obrabianego elementu!

Każdy z produktów Norton przeznaczonych do szlifowania i oczyszczania powierzchni, charakteryzuje się użyciem materiałów z nylonowych włóknin, które za pomocą żywic połączone są z ziarnem ściernym. Podczas pracy dopasowuje się do powierzchni konturu, a jego otwarta struktura zapobiega zapychaniu się. Ściernice Blaze Rapid Strip, Rapid Strip oraz Beartex mają ogromną zdolność szybkiego czyszczenia, nie wymagają dodatkowych nakładów siły i są elastyczne w użyciu. Dodatkowo, co niezmiernie ważne przy precyzyjnej obróbce, podczas pracy nie wytwarzają zbyt wysokiej temperatury.

 

 

Podobne artykuły:

Jakiego produktu Nortona użyć, aby pozbyć się naklejek z elementu karoserii?
Do czego służą paski ścierne R 929? Jakiej granulacji użyć pracując paskami ściernymi R 929?
Polerowanie futrem świeżego lakieru: futro, a krawędzie oraz pielęgnacja futra.
Bez zarysowań i hologramów - w kilku krokach do błyszczącego lakieru.
Gąbka polerska czy futro? Sprawdź co wybrać do polerowania lakieru samochodowego

Zapytaj
nas

Masz pytania?

Zapytaj
nas

Masz pytania?
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej