Skontaktuj się
z nami

Administratorem Twoich danych jest SAINT-GOBAIN HPM POLSKA sp. z o.o.
KLIKNIJ i dowiedz się więcej o ochronie Twoich danych.

Gąbka polerska czy futro? Sprawdź co wybrać do polerowania lakieru samochodowego
Usuwanie niedoskonałości lakieru i polerowanie

Polerowanie, to nie tylko ostatni etap prac lakierniczych, ale również sposób na odświeżenie starego lakieru, przywrócenie jego koloru i połysku, czy na usunięcie niewielkich niedoskonałości powłoki. Czynność taką wykonujemy używając polerki – Norton poleca polerki Dynabrade – oraz przeznaczonych specjalnie do tego celu materiałów:

  • gąbka polerska,
  • futro polerskie
  • mleczko polerskie.

Dla osób przystępujących do takiej operacji po raz pierwszy lub wykonujących ją rzadko, istotny może być problem którego materiału użyć do polerowania – gąbki, czy futra?

Dobór materiału – gąbka, czy futro - zależy od tego, jakie defekty chcemy usunąć z lakieru. Jeżeli zamierzamy przeprowadzić pełną korektę lakieru, usunąć duże uszkodzenia, prawdopodobnie nie obejdzie się bez futra polerskiego. Przy korekcie drobniejszych niedoskonałości, hologramów, czy rozprowadzaniu np. sealantu, skorzystamy z gąbki pośredniej lub miękkiej wykończeniowej.

Przystępując do polerowania musimy wiedzieć, że futro do polerki jest materiałem bardziej agresywnym w stosunku do powłoki, dającym szybsze efekty, przyspieszającym proces polerowania, ale zarazem wymagającym większego doświadczenia i precyzyjnego prowadzenia narzędzia. Futra polerskiego najlepiej używać do ostrego cięcia lakieru, stosuje się je przy twardych powłokach, ciężkich w polerce, z wieloma uszkodzeniami, do przepyłów (UWAGA! Wtedy bez materiału ściernego), do odświeżania starego lakieru oraz do usuwania zarysowań bez użycia materiału ściernego.

 

Ekspert radzi

Futra używamy z mleczkami grubo ściernymi, np. z Norton Liqiud Ice Xtra Cut, z uwagi na to, że futro polerskie agresywniej poleruje lakier. Jednak po użyciu futra konieczne jest zamknięcie powierzchni lakieru przy użyciu gąbki polerskiej - to kolejny etap polerowania, mleczkiem lekko ściernym. Używając futra przyspieszmy cały proces polerowania, ale agresywność futra ma swoją wadę, łatwo o przetarcia szczególnie na rantach, krawędziach i przetłoczeniach.

Gąbka do polerowania natomiast, jest materiałem bardziej precyzyjnym, daje lepszą jakość wykończenia i jest mniej agresywna w porównaniu do futra. Zalecana jest do polerowania lakierów świeżych i miękkich oraz do odświeżenia i nabłyszczania lakieru. Do tego typu operacji z użyciem gąbki, stosować należy mleczka nabłyszczającego np. Norton Liquid Ice OEM. Delikatność i mniejsza agresywność gąbki sprawia, że całość działań może wykonać nawet mniej wprawny lakiernik. Kluczem do wykonania dobrej roboty jest tu odpowiednie połączenie gąbki z mleczkiem polerskim, przy czym trzeba zwracać uwagę na jej twardość – twarda do usuwania rys i uszkodzeń, pośrednia do polerowania i miękka do wykańczania. Należy też mieć na uwadze pewną wadę tego materiału. Pod wpływem temperatury gąbki polerskie odkształcają się i tracą swoje właściwości.

 

Ekspert radzi

Gąbki polerskie oprócz tego, że mają różną twardość, mają też różne średnice. Przy ich wyborze kierujemy się wielkością powierzchni, którą zamierzamy polerować. Najlepiej będzie zaopatrzyć się w różne rozmiary gąbek, ułatwi nam to pracę. Na elementach takich jak maska, czy dach, większe gąbki polerskie znacznie przyspieszą pracę. Małe, czy trudno dostępne powierzchnie poręczniej polerować padami o mniejszej średnicy.

Podczas czynności polerowania nie wolno zapominać o systematycznym zwilżaniu powierzchni wodą oraz o usuwaniu nadmiaru materiału ściernego ściereczką z mikrofibry. Całość operacji należy zakończyć używając nabłyszczającego środka do pielęgnacji karoserii Norton Liquid Ice, nanosząc go na wykończoną powierzchnię również z pomocą ściereczki z mikrofibry.

 

Podobne artykuły:

Jakiego produktu Nortona użyć, aby pozbyć się naklejek z elementu karoserii?
Do czego służą paski ścierne R 929? Jakiej granulacji użyć pracując paskami ściernymi R 929?
Polerowanie futrem świeżego lakieru: futro, a krawędzie oraz pielęgnacja futra.
Bez zarysowań i hologramów - w kilku krokach do błyszczącego lakieru.
Jak usunąć rysę bez użycia materiałów ściernych

Zapytaj
nas

Masz pytania?

Zapytaj
nas

Masz pytania?
Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej